Wydarzenia Kancelarii
Ostrowski i Wspólnicy

Batalia o wiatraki skończona? Wygraliśmy przed NSA precedensową sprawę dla gminy, dot. opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości !


Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy od samego początku, tj. od wydania interpretacji indywidualnej, poprzez całe postępowanie sądowo-administracyjne wspierała gminę w sporze z podatnikiem, dotyczącym opodatkowania elektrowni wiatrowej podatkiem od nieruchomości. Po prawie dwóch latach sprawa znalazła wreszcie swój finał przed NSA.

 

W dniu 22 października Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym składzie 7 sędziów wydał korzystny dla gminy wyrok (sygn. akt II FSK 2983/17) dotyczący opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Sąd orzekł, że w 2017 roku opodatkowaniu podlega zarówno część budowlana jak i część techniczna wiatraka. Sąd podzielił argumenty Gminy, że definicja budowli jaką jest m.in. elektrownia wiatrowa, która wynika z przepisów Ustawy prawo budowlane została niejako poszerzona przez definicję wynikającą z ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, gdyż została ona skonstruowana na potrzeby prawa budowlanego.

 

Sąd nie omieszkał wytknąć błędów popełnionych podczas procesu legislacyjnego związanego z wprowadzeniem ustawy o inwestycjach, która to mając inny niż podatkowy cel nie powinna regulować przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Sąd wziął również pod uwagę fakt, iż pod koniec czerwca 2018 uchwalono zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii i innych ustaw (w tym ustawy Prawo budowlane i ustawy o inwestycjach), która weszła w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia, która to nowelizacja całkowicie zniwelowała skutki wcześniejszej. Obecnie opodatkowaniu od 1 stycznia 2018 podlega tylko część budowlana elektrowni wiatrowych.

 

Spraw do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze około 100. Wskazany wyrok 7 sędziów nie jest jednak wiążący dla pozostałych składów NSA. Taki skutek miałaby uchwała, którą NSA planował wydać ale w rezultacie odmówił jej wydania.

 

W imieniu Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy wparcia w całym procesie udzielała w szczególności doradca podatkowy Monika Utrata.

 

23 / 10 / 2018

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Poprzez kliknięcie przycisku „Akceptuj", bądź „X", wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej o możliwościach zmiany ich ustawień, w tym ich wyłączenia, przeczytasz w naszej Polityce prywatności.
AKCEPTUJ